Przepisy

Jak zrobić domowy twaróg?

Sprawdzone przepisy kulinarne powstają w procesie ciągłego udoskonalania. I wtedy są najlepsze. Wielokrotne próbowania i zmiany powodują, że przepis nabiera szlachetności i swoistego kolorytu. Nie można mieć co do tego wątpliwości. Ta technika działa najlepiej.

Domowy twaróg – przepis

Dziś prezentujemy przepis na domowy twaróg. Jak nietrudno się domyślić twaróg robi się z mleka. Najlepiej zaopatrzyć się w mleko dobrej jakości. Często można je kupić od zaufanych sprzedawców wprost od krowy. Świeże z porannego udoju. Po schłodzeniu pływa po nim gruby kożuch gęstej śmietany. Należy ją zebrać z mleka, żeby twaróg nie był zbyt tłusty. Śmietankę można wykorzystać w kuchni do innych celów.

Po pierwsze: mleko

Rozpoczynając produkcję domowego twarogu, należy zaopatrzyć się w dość duży garnek. Najlepiej, jeśli ma co najmniej 10 litrów pojemności. Garnek należy postawić na kuchence gazowej i wcześniej umieścić w nim dopasowane dość gęste sito. Na dno garnka wlewamy odrobinę wody i dopiero wtedy możemy wlać cały mleko, z którego mamy zamiar zrobić twarożek.

Ale najpierw…

Teraz mała retrospekcja. Cofamy się o kilka dni. Jeżeli mamy zamiar zrobić twaróg z 10 l mleka. Należy połowę tej ilości pozostawić do uciśnięcia. Zostawiamy mleko pod przykryciem, tak żeby nie dostały się do niego uwagi. Dajemy bakterie kwasu mlekowego kilka dni na zrobienie całej roboty. W procesie oddychania mikroorganizmów następuje proces przetworzenia mleka w nietrwały kolagen.

Przechodzimy do produkcji

Teraz wracamy do naszego garnka z podgrzewanym mlekiem. Podgrzewane mleko nie może się zagotować. Dlatego, gdy zaczną się unosić nad nim gęste kłęby pary, powoli dużą łyżką wazową nakładamy nasze kwaśne już teraz mleko. Całość powoli wprawiany w ruch wirowy. Skrzep nie może przykleić się do ścianek garnka, ponieważ przy pali się i zmieni smak powstającego twarogu. Podgrzewając, mieszamy zawartość naczynia do chwili, aż wytrącająca się serwatka zacznie zmieniać kolor na żółtozielony. Wtedy przestajemy mieszać i dźwigamy do góry zanurzone we wrzątku sito. Dźwigamy je powoli tak, aby przez pobrzeże nie uciekały kawałki twarogu, który powstał ze ścinającego się kwaśnego skrzepu rozmieszanego słodki mleku.

Po odcedzeniu większości serwatki twaróg należy przełożyć do płóciennego rożka. Zawiązać go od góry, a następnie luźno rozłożyć na desce. Ciepły jeszcze twaróg w worku przykrywamy drugą deskę i obciążamy ciężkim przedmiotem. Pozostawiamy tak na noc, aby obciążenie i siła grawitacji wycisnęła z twarogu nadmiar gromadzące i się w nim serwatki.

Twaróg jest gotowy!

Na drugi dzień rano wyjmujemy gomółkę twarogu z płóciennego worka, kroimy go na grube plastry i podajemy na śniadanie z pieczywem i masłem oraz miodem lub szczypiorkiem i rzodkiewką – jeśli wolimy wersję warzywną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.